ewalipska.pl

Polecamy oficjalną stronę internetową Ewy Lipskiej. Pod adresem www.ewalipska.pl  można zaleźć wiele informacji o twórczości i życiu autorki a  także również nagrania wierszy, fragmenty wywiadów, okładki i materiały ilustracyjne pochodzące z wydanych w Polsce i za granicą książek. 

Ewa Lipska ur. 1945 w Krakowie. Studiowała  w  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale malarstwa. W latach 1970–1980 – redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego. Na przełomie 1975/1976 – przebywała na stypendium „International Writing Program” w Iowa City, w USA. Od 1978 r. – członek polskiego PEN Clubu.

W 1983 r. – stypendium Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) w Berlinie Zachodnim. W 1989 – współzałożyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1990–1992 pracowała w zespole redakcyjnym „Dekady Literackiej”. Od 1991 do 1997 r. – wicedyrektor i dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu. Prowadziła gościnnie warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Brała udział w festiwalach poetyckich, seminariach i spotkaniach autorskich m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Szwecji, Islandii, Kanadzie, Izraelu, Czechach i USA. Do tej pory ukazało się ponad 50 obcojęzycznych wyborów wierszy poetki m.in. w języku niemieckim, angielskim, francuskim, duńskim, holenderskim, czeskim, węgierskim, bułgarskim, albańskim, serbskim, szwedzkim, hebrajskim, katalońskim oraz hiszpańskim.