Waga z Twardowskim

Adam Waga otrzymał Nagrodę im. Księdza Jana Twardowskiego 2016 za tomik Samosiew. Najnowsza książka naszego autora została wybrana przez kapitułę spośród ponad stu zgłoszonych do konkursu pozycji. 
 

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w dniu 29 maja w Pałacu Sokoła w Pruszkowie.
Samosiew znalazł się także wśród dwudziestu tomów poetyckich nominowanych do Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ. W tym roku nagroda jest przyznawana po raz piąty.
10 czerwca jury wyłoni finałową piątkę poetów nominowanych do nagrody oraz zwycięzcę w kategorii ORFEUSZ MAZURSKI. Laureat otrzyma 20 tysięcy złotych i granitową statuetkę autorstwa Aliny Kaji, a laureat Orfeusza Mazurskiego – 5 tysięcy złotych. Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się 2 lipca w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu.

Adam Waga zachwycił czytelników przed kilkoma laty debiutanckim tomikiem wierszy zatytułowanym Obol i wydanym przez WL wraz z nowelą Postanowienia końcowe Mariana Pilota. Kolejny tom wierszy, lub – jak sam autor skromnie mówi – słupków, ukazał się wiosną 2013 roku i nosi tytuł Chromając.

Samosiew, najnowszy tom wierszy Adama Wagi jest dojrzałą kontynuacją wątków i refleksji zarysowanych w poprzednich zbiorach, ale pojawiają się też nowe odcienie, choćby podszyta kpiną polemika z błahą nowoczesnością. Autor dialoguje też z wielkimi poprzednikami, m.in. Eliotem i Norwidem. Niemal w każdym wierszu zaduma nad sobą łączy się z pytaniami natury filozoficznej. Nawiązania do tradycji literackiej, Biblii oraz poetycki wyraz pamięci o bliskich ludziach układają się w osobistą lirykę, w której najważniejsze miejsce zajmuje refleksja nad sensem życia i śmierci.

Errata
Wnoszę małą poprawkę
do przypowieści z Pisma
o dwóch ludziach, co weszli
modlić się do świątyni:
faryzeusz i celnik.
Wszedł tam jeden tylko:
ja.