Wieczór Szymona Żuchowskiego

Dzisiaj o godz. 18.00 w Green Caffè Nero (Al. Niepodległości 227/233, róg ul. Nowowiejskiej, Warszawa) odbędzie się wieczór poetycki Szymona Żuchowskiego z okazji wydania tomu „Podział odcinka”. Spotkanie poprowadzi Dorota Kozińska.

O książce wydanej przez Zeszyty Literackie pisał Karol Berger:”Bach kładzie palce na klawiaturze, zaczyna się bawić. Z paru dźwięków układa wzór, potem ten wzór przetwarza: to, co było na górze, jest teraz na dole, co było początkiem, teraz jest końcem. Dźwiękami gra w szachy, ale — tu kryje się jego wielka tajemnica — równocześnie pozwala zabrzmieć temu, co dla nas najistotniejsze. Tak też postępuje Żuchowski. Bawi się słowami, i tym jak brzmią, i tym co znaczą: układa wzór, przetwarza go, potem rozsypuje, aby z tych samych klocków ułożyć zupełnie inny.
Słowami gra w szachy, ale gra o wysoką stawkę. Jego żetony to miłość i śmierć, zachwyt i cierpienie. Nie przyjmuje do wiadomości nieubłaganych ponoć wyroków Historii głoszących, że dziś już tak nie można, że świat już się nie rymuje, że dzisiejszej pustki nie da się zmierzyć klasycznym metrum. Jego szachowe partie dzielą i mierzą nasz czas, czas przed odejściem”.