Ondaatje w Polsce

Pojawiła się właśnie pierwsza książkowa prezentacja poezji Michaela Ondaatje w Polsce. Zbieracz cynamonu (Znak) już w księgarniach. A sam autor już za kilka dni będzie gościem tegorocznego Festiwalu Miłosza.

Michael Ondaatje, poeta, pisarz, krytyk i edytor, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych autorów kanadyjskich. Urodził się w 1943 roku na Sri Lance (wówczas jeszcze Cejlonie), rodzinny kraj opuścił w roku 1954. W Polsce znany przede wszystkim jako autor uhonorowanej Nagrodą Bookera powieści Angielski pacjent (1992), której ekranizacja zdobyła dziewięć Oscarów.
W swoim dorobku ma trzynaście tomów poezji, wspomnienia, szkice krytyczne, prace filmoznawcze, a przede wszystkim sześć powieści, wyróżnianych prestiżowymi nagrodami i w większości przetłumaczonych na polski. Jest członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.
 
W poezji Michaela Ondaatje wielką rolę odgrywa pamięć i doświadczanie czasu. Jej cechą charakterystyczną jest nienachalny autobiografizm. Przeżycia osobiste, intymne relacje z bliskimi, wspomnienia dzieciństwa – wsparte niezwykłą wyobraźnią poety – przeobrażają się w historie uniwersalne. Wiersze te zanurzone są mitach i podaniach rodzinnego Cejlonu, poszukują korzeni w kulturze syngaleskiej, sięgają do historii i religii Wschodu, konfrontują to, co zapamiętane i dziedziczone, z rzeczywistością Nowego Świata. Wielowarstwowe i nieprzewidywalne, nasycone zaskakującymi obrazami i zmysłową erotyką intrygują i zachęcają do indywidualnych interpretacji.