Trzy sceny, na scenach pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a wszystko to pośród kilkudziesięciu stoisk najlepszych wydawnictw i najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni. Już 18 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego – literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową.
Jak podaje BN: gościem specjalnym tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego będzie Krzysztof Kamil Baczyński, którego postać zostanie przypomniana w mniej znanych, zaskakujących kontekstach. Praca w drukarni, którą wykonywał Baczyński, stanie się punktem wyjścia do dyskusji o projektowaniu i produkcji książek – rozmawiać będą między innymi Piotr Rypson i Przemysław Dębowski. Pracownia Kwiaciarnia Grafiki przygotuje inspirowany grafikami Baczyńskiego pokaz sitodruku, a same grafiki i rękopisy będzie można obejrzeć w otwartym dla zwiedzających Pałacu Rzeczypospolitej. Justyna Sobolewska zapyta młodych pisarzy, czym jest dla nich Warszawa, Barbara Schabowska porozmawia o Baczyńskim z Wiesławem Budzyńskim, a szef kuchni Maciej Nowicki opowie, co jadano kiedyś na warszawskich imieninach i pokaże, jak te potrawy przygotować.
Jak co roku nie zabraknie atrakcji dla dzieci – w programie znalazły się między innymi spektakl na podstawie książki „Urodziny prawie wszystkich” w reżyserii Tomasza Cyza, zapomniane gry podwórkowe i poetyckie warsztaty tworzenia kartek imieninowych. Podczas wielkiego rysowania, które poprowadzi Daniel de Latour, do dzieci będą mogli przyłączyć się dorośli, żeby wspólnie spróbować swoich sił w roli ilustratorów.
Imieniny Jana Kochanowskiego to też wyjątkowa okazja, żeby przy kawiarnianych stolikach spotkać się w cztery oczy ze swoimi ulubionymi pisarzami. Jak co roku odbędzie się również tradycyjny już mecz literacki – tym razem aktorzy będą rywalizowali interpretując wiersze o miłości: od fraszek Kochanowskiego po liryki Baczyńskiego i innych współczesnych autorów. Poza tym w programie slam poetycki, spotkanie z Grzegorzem Uzdańskim (autorem „Nowych wierszy sławnych poetów”), panel dyskusyjny poświęcony powieściom historycznym i dyskusje warszawskich klubów książkowych, a na zakończenie świętowania imieninowy dansing.
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa