Zuzanna Ginczanka

Polecamy katalog wystawy, która trwała w warszawskim Muzeum Literatury do lutego 2016 roku. Album „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem” ciągle można zamawiać w Muzeum. 

Katalog wystawy obok tradycyjnej roli przedstawienia ekspozycji, zaprezentowania bohaterki, materiałów archiwalnych i dzieł sztuki współczesnej tworzących ten projekt, stał się niezwykle osobistym – w warstwie tekstowej – zapisem spotkań polskich intelektualistów z postacią i twórczością Zuzanny Ginczanki.

Swoje rozważania nad barwną i tragiczną historią poetki, nad lekturą jej wierszy i skomplikowanymi losami, w naszej książce zawarli: Alessandro Amenta, Joanna Tokarska-Bakir, Marek Bieńczyk, Irena Grudzińska-Gross, Maria Janion, Bożena Keff, Krystyna Kłosińska, Zuzanna Lipińska, Magdalena Środa, Marek Wasilewski i Adam Wiedemann. Nie zabrakło oczywiście tekstów osób szczególnie zasłużonych dla przybliżania i propagowania twórczości poetki: Agaty Araszkiewicz, Izoldy Kiec i Jarosława Mikołajewskiego.

Głównym zamysłem niniejszej publikacji jest zerwanie z motywem powrotu, pojawiającym się za każdym razem, gdy o tej poetce mowa. Nastrojowe – często o intymnym charakterze – teksty, prace badawcze i wciąż wypływające nowe fakty, pozwalają twierdzić, że Ginczanka jest obecna i że nas czaruje tak samo, jak czarowała sobie współczesnych.