Zwierzęca zajadłość z Turnauem i Majem

Wydawnictwo a5 zaprasza na wieczór poezji niepoważnej Stanisława Barańczaka połączony z prezentacją zbioru”Zwierzęca zajadłość i inne wiersze”. Wieczór poprowadzą Grzegorz Turnau i Bronisław Maj.

W programie: Grzegorz Turnau śpiewa wiersze i przekłady Stanisława Barańczaka z towarzyszeniem orkiestry dętej, Grzegorz Skórczewski animuje ilustracje Wojciecha Wołyńskiego, wybitni aktorzy czytają fragmenty książki. (Publiczność szaleje z zachwytu)

Niedziela. 19 czerwca o godz.19.00 do Sali Widowiskowej Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha ul. Marii Konopnickiej 26

„Zwierzęca zajadłość i inne wiersze” przypomni Czytelnikom o innym, mniej poważnym obliczu wybitnego twórcy. Publikacja składa się z trzech części, które pierwotnie stanowiły trzy odrębne tomy.

„Zwierzęca zajadłość” skomponowana jest na zasadzie zwierzęcego alfabetu – każdej literze przysługuje jedno zwierzę (wyjątkiem jest tu litera K – uprzywilejowana aż dwoma zwierzakami, co zresztą autor skwapliwie tłumaczy), a każdemu opisanemu zwierzakowi towarzyszy genialna ilustracja, tworząca z tekstem poetyckim jedną całość, a nie będąca jedynie dodatkiem do wiersza.

„Zupełne zezwierzęcenie” to zeszyt znacznie zgryźliwszych zapisków zniechęconego zoologa, natomiast „Biografioły” to „Poczet 56 jednostek sławnych, sławetnych i osławionych oraz Appendix, umożliwiający człowiekowi kulturalnemu zrozumienie i zapamiętanie, o co chodzi w 7 podstawowych utworach W. Szekspira”. „Geografioły” to kolejna inteligentnie złośliwa porcja wierszyków, w której – alfabetycznie – dostaje się wielu krajom. Za co? Chinom za chininę, Turcji za tureckie kazania, a Australii za to, że leży do góry nogami.

Autorem oprawy graficznej – w tym rysunków stanowiących integralną część tekstów – jest Wojciech Wołyński.

Książka ukazała się jako 86 tom Biblioteki Poetyckiej Wydawnictwa a5 pod redakcją Ryszarda Krynickiego