Foks nominowany do Juliusza

Kobro. Skok w przestrzeń Małgorzaty Czyńskiej, Historia kina polskiego Darka Foksa i O pochodzeniu łajdaków Tomasza Wiśniewskiego – to książki nominowane do ustanowionej przez prezydenta Rybnika Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.

Juliusz to pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku. Nagroda przyznawana będzie corocznie za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Nominacje do pierwszej edycji nagrody wskazane zostały przez kapitułę konkursu, którą tworzą przedstawiciele ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju. Kapituła po raz pierwszy obradowała między 8 a 10 kwietnia w Rybniku, wybierając wstępnie spośród ponad stu zgłoszonych książek 24, które poddane zostały dalszej ocenie. Spośród nich na następnym spotkaniu, zorganizowanym w dniach 3-5 czerwca, wybrano trzy nominacje do nagrody.

Tytuły książek nominowanych ogłoszone zostały podczas konferencji prasowej w punkcie informacji miejskiej Halo! Rybnik z udziałem prezydenta Rybnika Piotra Kuczery oraz członków kapituły – dra hab. prof. UŚ Zbigniewa Kadłubka (eseista, filolog klasyczny, regionalista, komparatysta, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) oraz  prof. Anny Kałuży (literaturoznawczyni, krytyczka, związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach). (za: Instytut Książki)