Zapomniany Ludwik Maria Staff

Ludwik Maria Staff: Utwory wybrane (WL). Niezwykły, zapomniany talent. 

Nowy i jedyny w swoim rodzaju zbiór wybranych tekstów młodo zmarłego młodopolskiego poety (brata Leopolda Staffa), na który składają się nie tylko utwory wydane pośmiertnie w tomie Zgrzebna kantyczka, ale też pozostawione w rękopisach wiersze, fraszki satyryczne, tłumaczenia z chińskiego i niemieckiego oraz dramat poetycki – teksty dotąd nie drukowane, o których istnieniu i artystycznej randze można się dowiedzieć jedynie z mało dostępnych opracowań naukowych.

Wydanie tekstów lirycznych Staffa zmienia jego wizerunek poety – autora jednego zbioru wierszy. Pokazuje rozmach twórczy, z jakim rozwijał się ten wielostronny talent.

Ludwik Maria Staff, pseud. Jan Strzemię, Strzemieńczyk, właśc. Karol Staff (ur. 1890 we Lwowie, zm. 1914 w Zakopanem), poeta i powieściopisarz polski, brat Leopolda Staffa i Franciszka Staffa.

Studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim oraz w Akademii Handlowej we Lwowie. Na jego dorobek pisarski złożyły się powieść Grzeszne gołębie (1914), opowiadania Dwie pieśni i inne nowele (1915) oraz zbiór wierszy Zgrzebna kantyczka (1922).