Zmarł Jerzy Górzański

Zmarł Jerzy Górzański, znakomity poeta. Miał 77 lat.

Był świetnym piłkarzem, autorem znakomitego tomiku poezji „Debiut z aniołem”, pisał prozę, felietony i słuchowiska, pracował jako redaktor w „Nowym Wyrazie” i „Literaturze”.

Jak napisał w Gazecie Wyborczej Jarosław Mikołajewski: „Miał naturalną świeżość słowa, dar autentyczności, zmysł ironicznej, a równocześnie czułej obserwacji. Był człowiekiem przyjaznym i dowcipnym. Niedoceniany przez kapituły głównych nagród literackich pozostaje poetą wyjątkowo ważnym dla wielu twórców debiutujących po roku 1989.Tomik „Wszystko jest we wszystkim” z2014 roku okazał się ostatnim, który wydał za życia”.

Jerzy Górzański był poetą, za publikacje wierszy w prasie literackiej otrzymał nagrodę PEN- Clubu im. Roberta Garvesa w r. 1975. Jako prozaik debiutował tomem grotesek i opowiadań humorystycznych pt. „Małpi zamek”. W latach 1974-1979 redaktor miesięcznika „Nowy Wyraz”, w latach 1985-2000 redaktor „Literatury”.

Wybrane książki: „Madagaskar” (Czytelnik, 1981), „Warszawiacy jak leci. Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Warszawie ale boicie się zapytać” (praca zbiorowa, Wydawnictwo CiS, 1997), „Już rozumie dobranoc” (Nowy Świat, 2003), „Pimperle” (Czytelnik, 2003), „Życie do końca życia” (Wydawnictwo Adam Marszałek, 2007).