Nowe głosy z Europy

Biuro Literackie informuje: Przedostatnim bohaterem cyklu prezentacji Nowych głosów z Europy, przygotowywanego we współudziale z platformą Literary Europe Live, jest piszący w języku kurdyjskim Ciwanmerd Kulek.

We wrześniu Biuro Literackie będzie gościć pisarza na festiwalu Stacja Literatura 21, gdzie wystąpi na spotkaniu razem z Rumeną Bužarovską, Eriką Fatland i Zoranem Piliciem.

Kulek urodził się w 1984 roku we wschodniej części Turcji. Jest prozaikiem, poetą i tłumaczem, wydał m.in.: cztery powieści – Nameyek ji Xwedê re (List do Boga, 2007), Otobês (Autobus, 2010), Zarokên Ber Çêm (Dzieci nad rzeką, 2012) i Defterên Perrîdankan (Księga motyli, 2014), oraz tom wierszy Strana Şev û Rojekê (Pieśń jednego dnia i jednej nocy, 2016). Na kurdyjski tłumaczy z hiszpańskiego, angielskiego i tureckiego. Pracuje jako nauczyciel języków obcych w Stambule.

Dla tureckiego pisarza, jak wspominał w wywiadzie, najistotniejsze nie jest przesłanie literatury, tak czy inaczej rozumiane posłannictwo, ale język. „Piszę po kurdyjsku, w swoim języku ojczystym, którym z każdym dniem posługuje się coraz mniejsza liczba osób, ponieważ w mojej ojczyźnie nie uczy się go w szkołach”. O swoich marzeniach związanych z literaturą i życiem mówił tak: „chcę być lepszym człowiekiem. I pragnę, by każda osoba i każda rzecz dookoła też były lepsze. Marzę o kraju i epoce, w których czułbym się jak w domu, i o języku, który otwiera się na coraz większą liczbę ludzi”.

fot. Biuro Literackie