Różewicz Open Festiwal

Różewicz Open Festiwal to jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Przedsięwzięcie nawiązuje do twórczości Braci Różewiczów, którzy swoje młodzieńcze lata spędzili w Radomsku. To właśnie tutaj dorastały trzy osoby, o trzech różnych pasjach…Wczoraj rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu. 

Festiwal zainaugurowała projekcja filmu Szklana kula w reż. S. Różewicza. Obraz, który powstał w 1972 roku, opowiada o piątce maturzystów, którzy w ostatnich dniach wakacji zastanawiają się nad wyborem dróg życiowych. Muzykę do filmu napisał Wojciech Kilar, który otrzymał za nią w roku 1973 nagrodę na festiwalu filmowym w Cork. Po projekcji zaplanowano spotkanie z Małgorzatą Potocką – odtwórczynią roli Ireny w filmie.

Imprezę zakończy w poniedziałek projekcja filmu Szukamy życia w grobach. Tadeusz Różewicz. Powroty w reżyserii Piotra Lachmanna. Obraz ten jest domknięciem tryptyku. Jego pierwsze dwie części – „Tadeusz Różewicz. Twarze” i „Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy” – powstały w latach 2011-2014. Trzecia część powstała już po śmierci poety

Stałym elementem festiwalu są m.in. spektakle teatralne, projekcje filmów, wystawy  plakatów,  warsztaty teatralne, konkurs poetycki oraz spotkania z e znakomitymi osobami.

Festiwal to nie tyko propagowanie twórczości Braci Różewiczów, ale przede wszystkim promocja sztuki oraz inspiracja dla młodych ludzi. Ma zachęcać uczestników do rozwijania swoich pasji i zdolności artystycznych.

Radomsko jest miejscem szczególnym dla Braci Różewiczów. To tutaj spędzili dzieciństwo, młodość, tutaj chodzili do szkoły, tutaj zastała Ich wojna… To właśnie w Radomsku znajduje się ukochane kino „Kinema” Stanisława Różewicza, które jak sam mówił, wpłynęło na to, że został reżyserem. Organizując Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza, nie zapominamy także o najstarszym z Braci – Januszu, którego kult przewija się w całej twórczości Stanisława i Tadeusza Różewiczów.

Różewicz Open Festiwal jest niewątpliwie nie tylko wydarzeniem promującym zasługi Braci Różewiczów, ale przede wszystkim hołdem dla Wielkich Twórców. Ma łączyć w sobie pasję poetycką, dramatyczną oraz filmową artystów związanych z Radomskiem. Z roku na rok jego zasięg ma się powiększać, a miasto młodości  Braci Różewiczów ma być znane z tego przedsięwzięcia.

Dyrektorem Artystycznym  jest prof. Barbara Osterloff, historyk i krytyk, prorektor Akademii Teatralnej im.   Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, od 30 lat wykłada historię dramatu i literatury na wydziale aktorskim. Pracowała jako redaktor w miesięczniku „Teatr”. Jest autorem książki „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską” . Koordynatorem każdej edycji jest Krystyna Michalska .