Połów. Poetyckie debiuty 2016

Biuro Literackie informuje: poznaliśmy laureatów 20. edycji projektu Połów! Po zajęciach Pracowni Twórczej, organizowanych w ramach festiwalu Stacja Literatura 21, Kacper Bartczak, Tadeusz Dąbrowski oraz Marta Podgórnik wyłonili grupę dziewięciorga poetów, których utwory znajdą się w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016. W najbliższych miesiącach na łamach biBLioteki będziemy prezentować sylwetki i twórczość laureatów, a zaczynamy od Roberta Jóźwika.

Debiutujący na łamach magazynu Biura Literackiego poeta urodził się w 1980 roku w Lublinie. W swoim rodzinnym mieście, w którym studiował na Akademii Medycznej, mieszka i pracuje – zgodnie ze swoim wykształceniem – jako radiolog w jednym z tamtejszych szpitali. O sobie samym pisze: „Z zamiłowania cyklista, fan ekstremalnego metalu i ogólnie dźwięków straszliwych, mól książkowy”.  Tegoroczna edycja projektu Połów jest jego pierwszym konkursem literackim.

Marta Podgórnik, pisała o wierszach Jóźwika:  „[j]ak opowiedzieć czyjś świat swoimi słowami? I w ogóle po co? Kiedy ów świat materializuje się w postaci wierszy aż nadto namacalnie”. Tym, co w wierszach Jóźwika istotne, są „[m]iasto, miłość, metafory, nieraz na granicy ryzyka, samotność”. Pewnego rodzaju poetycka oszczędność „pozwala nam poruszać się w mieście wierszy Roberta Jóźwika na własną rękę i odpowiedzialność (…) Mapy mamy w kieszeni, ale czytelniczy kompas zupełnie wystarczy”.

fot. Biuro Literackie