Rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

29 października mija 92. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych poetów i pisarzy XX wieku. Tradycyjnie z tej okazji Rodzina, Przyjaciele oraz miłośnicy twórczości Zbigniewa Herberta spotkali się w Pałacu Rzeczypospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej, na wieczorze poetyckim, podczas którego mogli wysłuchać dyskusji na temat twórczości Poety prowadzonej przez Ryszarda Krynickiego i Tomasza Różyckiego oraz wierszy autora Pana Cogito w interpretacji Doroty Segdy. 

W tym roku już po raz piąty zaprosiliśmy przyjaciół i wielbicieli poezji Zbigniewa Herberta na wieczór z okazji rocznicy urodzin Poety; świętujemy więc równocześnie 5-lecie działalności naszej Fundacji. Jest nam bardzo miło, że spotkanie cieszy się tak dużym zainteresowaniem i na stałe wpisuje się w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych w naszym kraju” – podkreśla Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
To dla mnie wielka radość, gdy widzę tyle osób, które przybyły na spotkanie z poezją. Jestem poruszona tym, że pomimo upływających lat, kolejne pokolenia czytelników nadal pasjonują się wierszami Herberta i innych wybitnych poetów, takich jak Ryszard Krynicki i Tomasz Różycki” – wyznaje Katarzyna Herbert, wdowa po Poecie i założycielka Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
Wieczornemu spotkaniu towarzyszyła poezja Zbigniewa Herberta w interpretacji aktorki Doroty Segdy, Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Mówienie poezji Zbigniewa Herberta to dla mnie zawsze święto. Tę pasję przekazuję też studentom. Chociaż jego światy we mnie żyją – bo jestem nałogową czytelniczką poezji – za każdym razem odkrywam je na nowo i czuję się coraz bogatsza. Miałam to szczęście poznać Herberta osobiście więc zaproszenie na jego urodziny w gronie najbliższych mu ludzi to dla mnie wzruszająca chwila i ogromne wyróżnienie”– mówi Dorota Segda.
Głównym punktem w programie wieczoru poetyckiego była rozmowa dwóch wybitnych autorów: poety i tłumacza, laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta z 2015 roku – Ryszarda Krynickiego oraz poety, tłumacza i romanisty – Tomasza Różyckiego o twórczości Zbigniewa Herberta i fascynacji spuścizną poetycką autora Pana Cogito.
Wiersze Herberta pomimo upływu czasu brzmią wciąż tak samo czysto i donośnie. To jest potwierdzenie wielkości – ta poezja pozostaje wciąż aktualna i długo jeszcze będzie przemawiać do nas i tych, którzy przyjdą po nas” – wyznaje Tomasz Różycki.

Sponsorem wieczoru poetyckiego z okazji rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta była PGE Polska Grupa Energetyczna. Partnerami spotkania – Biblioteka Narodowa i Instytut Adama Mickiewicza. Patronat medialny zapewniły Polskie Radio oraz TVP Kultura. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.