Polskie wiersze w sofijskim metrze

Od 24 października do 4 grudnia 2016 r. w wagonach metra mieszkańcy oraz goście stolicy Bułgarii będą mieli okazję zapoznać się z twórczością Adama Zagajewskiego, Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego, Jacka Dehnela, Krystyny Dąbrowskaiej i bułgarskich autorów: Iwana Teofilowa, Iwana Canewa, Migleny Nikolcziny, Mireli Iwanowej i Ekateriny Josifowej.

Wiersze na czerwonych plakatach umieszczono na stacji metra przy sofijskim uniwersytecie, a także w wagonach metra.

Niektóre utwory, zwłaszcza polskich autorów, pochodzą z wydanych przed laty książek, których od dawna nie ma w księgarniach. Dla amatorów poezji projekt będzie rzadką szansą spotkania się z nimi.

„Poezja w metrze″ jest kolejnym literackim projektem Instytutu Polskiego. Akcja zakończy się na początku grudnia.

„Poezja w metrze” jest kolejnym literackim projektem Instytutu Polskiego. Poprzednie przyjęte zostały bardzo ciepło.  W marcu z okazji bułgarskiego święta narodowego polscy dyplomaci w Sofii pozdrowili Bułgarów recytując po bułgarsku patriotyczny poemat „Hadżi Dimitr” Christo Botewa, który w 1876 roku zginął w walce o wyzwolenie kraju z niewoli tureckiej. Poemat jest poświęcony Dimitrowi Nikołowowi Asenowowi, jednemu z bohaterów bułgarskiego ruchu wyzwoleńczego.  Nagranie wideo z inauguracji wydarzenia zamieszczono na portalu YouTube oraz na stronach internetowych Instytutu Polskiego w Sofii i ambasady RP w Bułgarii.