Seryjni poeci

Jutro w Szczecinie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Seryjni poeci”. Tym razem z Piotrem Sommerem będzie dyskutował Piotr Śliwiński.

Piotr Sommer poeta, eseista, tłumacz współczesnej poezji anglosaskiej, od 1994 redaktor naczelny miesięcznika „Literatura na Świecie”. Studiował anglistykę w Warszawie. Jest laureatem wielu nagród literackich, m. in. Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej (1988), Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1988) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2010) za całokształt twórczości. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Opublikował kilkanaście tomów poetyckich i krytycznoliterackich, zredagował wiele ważnych antologii (m. in. prezentujących współczesną poezję amerykańską, angielską i irlandzką). Pisze także wiersze dla dzieci. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu.

Piotr Śliwiński – krytyk literacki, jeden z najwybitniejszych znawców polskiej literatury współczesnej, wielki autorytet w dziedzinie poezji. Profesor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomysłodawca festiwali Poznań Poetów i Festiwal Fabuły. Wieloletni przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia, juror wielu innych nagród literackich. W 2008 roku został uhonorowany Nagrodą im. Kazimierza Wyki. Doktoryzował się w 1995 (rozprawa „Popularne powieści T. Dołęgi-Mostowicza jako próba krytyki kultury”), habilitował w 2002 („Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej”). Autor wielu artykułów i książek krytycznoliterackich (m. in. „Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej”, „Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce, 2007”).

Spotkanie poprowadzi Konrad Wojtyła, poeta, dziennikarz, krytyk literacki, doktorant na Uniwersytecie Szczecińskim.