Brzechwa dzieciom

Wyjątkowa edycja wszystkich bajek dla dzieci Jana Brzechwy (Nasza Księgarnia). Wspaniałe ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej, twarda oprawa, duży format.

„Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki” – to tom otwierający niepowtarzalny cykl, w którym zebraliśmy wszystko, co wyszło spod pióra najpopularniejszego polskiego twórcy dla dzieci.

Znajdą się w nim zarówno dobrze znane i dostępne utwory, jak i te trochę zapomniane, od lat niewznawiane, ale na pewno warte przypomnienia. Ten jedyny w swoim rodzaju hołd dla twórczości Jana Brzechwy obejmuje cztery tomy: „Bajki”, „Wiersze”, cykl o panu Kleksie oraz utwory sceniczne.

Jan Brzechwa – właśc. Jan Wiktor Lesman (ur. 15 sierpnia 1898 w Żmerynce na Podolu, zm. 2 lipca 1966 w Warszawie) –autor bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej. Z zawodu był adwokatem, specjalistą w dziedzinie prawa autorskiego.

Zadebiutował w 1915 r. Od 1918 pisał satyryczne teksty kabaretowe pod pseudonimem: Szerszeń i Szer-Szeń. Utwory liryczne publikował w „Skamandrze” i „Wiadomościach Literackich”. Wydał kilka tomików poetyckich. Pierwsze utwory dla dzieci, „Tańcowała igła z nitką”, wydał w 1938 r. Potem powstały „Kaczka Dziwaczka” (1939), „Przygody Pchły Szachrajki” (1946), „Brzechwa dzieciom” (1953) oraz „Akademia Pana Kleksa” (1946)..

Autor przyjaźnił się z Janem Marcinem Szancerem, który zilustrował jego liczne teksty.