Przypominamy Podróż zimową. Wiersze do muzyki Franza Schuberta Stanisława Barańczaka (a5).
W 1827 roku Franz Schubert skomponował cykl dwudziestu czterech pieśni pt. Winterreise do liryków romantycznego poety Wilhelma Műllera. W 1994 roku Stanisław Barańczak zakończył pracę nad własną Podróżą zimową, zbiorem wierszy, o którym sam mówi tak : „Wiersze zawarte w tym zbiorze są, z jednym wyjątkiem, utworami oryginalnymi – n i e przekładami liryków romantycznego poety Wilhelma Mullera (…). Choć związek między moimi utworami a muzyką Schuberta jest bardziej intymny i ścisły, moją ambicją było napisanie takich tekstów, które można byłoby zaśpiewać do określonej melodii, a zarazem – przeczytać można również w oderwaniu od muzyki, jako samodzielne wiersze”.
Stanisław Barańczak wielokrotnie studiował anatomię zimy, czasem stawiając znak równości między porą roku i współczesną cywilizacją. Wędrowiec Műllera jest nieszczęśliwym kochankiem, bohater Barańczaka – samotnikiem wołającym do nieba o boską obecność, zagubionym w lodowatym pejzażu. Z obu podróży nie ma powrotu.
Wydawnictwo a5 wznowiło w 2011 wiersze zawierające się w tomie Podróż zimowa po 17 latach od premiery, oddając w ręce czytelnika książkę w odświeżonej szacie graficznej. Nakład tomu jak informuje oficyna na swojej stronie internetowej jest wyczerpany, niemniej jednak na Allegro książka jest jak najbardziej dostępna.