Litery cztery

Najlepsze utwory Kerna zebrane w jednym tomie. Przypominamy „Litery cztery” (WL) znanego satyryka. 

Wybór wierszy znanego satyryka krakowskiego z całego jego dorobku poetyckiego. Wiersze i satyry dla dorosłych zostały ułożone od najnowszych do najstarszych (2007 – 1953). Kern dobrodusznie wyśmiewa nasze narodowe przywary. Litery cztery to pogodna i ciepła satyra o życiu w rodzinie, w pracy, wśród przyjaciół, o stałości, zmienności i przemijaniu. Wyboru wierszy dokonał Krzysztof Lisowski.

Ludwik Jerzy Kern – poeta, satyryk, dziennikarz, tłumacz. Studiował w PWST w Łodzi. Członek zespołu redakcyjnego „Przekroju”, współpracownik „Płomyka” i „Płomyczka”. Autor kilkunastu tomów wierszy satyrycznych. Twórca tekstów takich piosenek, jak: Cicha woda, Lato, lato, Nie bądż taki szybki Bill.

Dla dzieci napisał kilkanaście książek wierszem i prozą. Odznaczają się one szczególnym wdziękiem, humorem, liryzmem i bliskie są poezji K.I. Gałczyńskiego. Stworzył niezapomniane postacie literackie psa Ferdynanda Wspaniałego, Słonia Dominika i kapitana Ali.

Laureat licznych nagród, otrzymał m.in. Order Uśmiechu (1972 r.) i Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci (1976 r.), Medal Stowarzyszenia Przyjaciół Książki (2007 r.).