Gabinet cieni Piotra Mitznera

Gabinet cieni Piotra Mitznera – Zeszyty Literackie. 

Piotr Mitzner: Są osoby z pierwszych stron gazet, są ludzie z monografii historycznych, są też tacy, którzy występują wyłącznie w przypisach. Jeszcze inni pozostali w anegdocie, tak często niesprawiedliwie utrwalającej wyłącznie jakieś ich śmiesznostki czy natręctwa. Są również cienie. Hans Śliwiński był muzykiem, Henryk Józewski – politykiem, a Adam Mauersberger – muzealnikiem. Takie formuły są niewystarczające w przypadku ludzi nieprzykutych do jednej profesji, do jednego środowiska, ludzi zwielokrotnionych. Można powiedzieć, że termin „gabinet cieni” odnosi się nie tylko do polityki, że wielkie indywidualności często z wyboru pozostają na uboczu, nie dbając o rozgłos, hojnie rozdając swoje myśli w listach czy rozmowach, inspirują, w trudnych czasach tworząc swego rodzaju duchową konspirację.

Piotr Mitzner ur. 19 maja 1955 r. w Warszawie, polski teatrolog, poeta, eseista, pisarz. Pseudonimy literackie: Jan Pławski, Jan Miciak. Od roku 1987 do1992 pełnił funkcję kierownika literackiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, w dziale literackim pracował również dla Teatru Powszechnego w Warszawie.

Debiutował w 1968 roku w „Przyjacielu Młodego Spółdzielcy” jako ilustrator, a jego pierwsze wiersze ukazały się w „Kurierze Polskim” w 1972 roku. W latach 1981-1990 był organizatorem działalności wydawniczej oraz redaktorem i autorem tekstów w niezależnym wydawnictwie Krąg.

Internowany w Ośrodku Odosobnienia w Białołęce (IV 1982 – VIII 1982). W latach 1983-1989 był redaktorem „Karty”, do 1997 członek redakcji wydawnictwa Karta. 1985-1990 współzałożyciel, organizator i redaktor „Roczników Podkowiańskich”. w 2000 roku zostaje laureatem Nagrody Literackiej Fundacji Kultury i rozpoczyna pracę w redakcji „Nowej Polszy”.