Motor kupił Duszan

Przypominamy znakomitą książkę Dariusza Basińskiego „Motor kupił Duszan” (Znak). W roku 2009 Basiński dostał nagrodę Silesiusa za debiut roku . 

Książka Dariusza Basińskiego. „Utwory nienudne i trudne, opowiastki, a nawet komiksowe paski (no i obrazki!) – tak wygląda wyprawa w świat Dariusza Basińskiego.

Choć nie wiadomo, kiedy żartuje, a kiedy mówi serio, zawładnął wyobraźnią wielu Polaków. Jego wrażliwość i poczucie humoru sprawiają, że wspomnienie z dzieciństwa, zdarzenia z podwórka czy osiedlowego sklepu zaskakują, zniewalają absurdalnością i wzruszają. Panie i Panowie – przed wami Dariusz Basiński. Tym razem solo.

Piotr Kępiński pisał o poezji Basińskiego: Przepiękny tygiel krajobrazowo-ludzki. Ta książka gada – właśnie gada, nie rozmawia – z różnymi tradycjami, dialektami i narzuca im swój własny głos. To poważna zabawa w literaturę. Bardzo świeże zdania. Bardzo świeże treści. Czyta się wiersze i półwiersze Basińskiego swobodnie i tak też dryfuje się w języku, żałując czasami, że kończą się za wcześnie, kiedy przecież chciałoby się poczytać ich więcej. Nie tylko polecam. Ale wręcz zalecam.”