Jan Řepka w Polsce

Jan Řepka (1982) działa na czeskiej scenie muzycznej od końca lat 90. Jego własna twórczość obraca się wokół wiecznej osi miłość-droga-wolność, na tournee najbardziej lubi jeździć na rowerze, a kiedy siedzi w domu, organizuje koncerty dla innych. W styczniu 2017 przyjeżdża na cykl koncertów w Polsce.

Jan Řepka to czeski singer-songwriter. Występuje solo lub z wokalistką Josefiną Žampovą, z którą nagrał płytę Čistý byl svět. Jego główne zalety to natualność wokalna, dynamiczna gra na gitarze i starannie opracowana dramaturgia koncertów. Własny repertuar przeplata tłumaczeniami swoich słynniejszych poprzedników (Donovan, Bob Dylan, Mani Matter, R.E.M., Paul Simon), w ten sposób dokładając swoją cegiełkę do tradycji piosenki autorskiej.

Głównym powodem wizyty w Polsce jest nowa płyta Řepki, zatytułowana Rozjímání o sendviči (Refleksje nad kanapką, 2016). To jedyny tego typu projekt na świecie: 36 piosenek szwajcarskiego barda Maniego Mattera w pięknym i wiernym przekładzie na język czeski, od wczesnych prac Mattera przez najbardziej znane hity aż po późne, stylistycznie odmienne utwory. Mani Matter był dla niemieckojęzycznych Szwajcarów taką postacią, jak Jacek Kaczmarski dla Polaków, Karel Kryl dla Czechów czy Władimir Wysocki dla Rosjan. Za pomocą prostych obrazów, precyzyjnego języka i dowcipu podkreślał absurdalność, przypadkowość i tragizm ludzkiego życia. Posługiwał się przy tym mistrzowsko dialektem z Berna, co dość skutecznie ograniczyło jego popularność do samej Szwajcarii. Projekt Jana Řepki to pierwsze tak duże zagraniczne opracowanie piosenek szwajcarskiego mistrza.