Mistrz świata

Mistrz świata. Szkice o twórczości Marcina Świetlickiego (WBPiCAK). Przypominamy. 

Piotr Śliwiński:Przed dwudziestu laty Świetlicki zaczarował poezję polską, słuchem, bezpośredniością, gniewną ironią, mocnym wersem, chłopięco-męską siłą. Uwiódł i – uwiedzioną – powiódł tam, gdzie dawno nie bywała i ponoć nie miała już wrócić, w stronę romantyzmu rozumianego jako odpowiedzialność faktów przed wyobraźnią, wybujałego „ja”, które równoważyło rzekomy realizm jego wierszy, egzystencjalistycznej fascynacji śmiercią. Zaczarował udawaną prostotą, udawanym wyrafinowaniem, a przede wszystkim świetnie udawanym „wzruszeniem ramion” na wszystko.

Książka, którą oddajemy Czytelnikowi, w przeważającej części jest opowiadaniem o trwałości czarów.

Marcin Świetlicki (ur. w 1961 r.), poeta, powieściopisarz, wokalista zespołów Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Debiutował tomem wierszy Zimne kraje, wydanym w 1992 r. przez fundację „bruLionu”.

Do 2004 r. pracował jako korektor w „Tygodniku Powszechnym”. Przez pewien czas w duecie z Grzegorzem Dyduchem prowadził program telewizyjny „Pegaz”. Zagrał główną rolę w dramacie Wojciecha Smarzowskiego Małżowina (1998) oraz gościnnie pojawił się w filmie Anioł w Krakowie (2002). W prozie pod własnym nazwiskiem zadebiutował w 2006 r., wydając książkę Dwanaście, która dała początek trylogii kryminalnej – następnie ukazały się Trzynaście (2007) i Jedenaście (2008). Laureat licznych nagród literackich, m.in. im. Georga Trakla, Fundacji im. Kościelskich, Grand Prix w konkursie czasopisma „bruLion”, Paszportu „Polityki” (odmówił przyjęcia), Nagrody Literackiej GDYNIA (za Jedenaście). Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Opublikował osiemnaście książek poetyckich, w tym ostatnio: Muzyka środka (2007), Nieoczywiste (2009), Niskie pobudki (2009), Wiersze (2011). Mieszka w Krakowie.