Palamedes Piotra Matywieckiego

1 maja nakładem Biura Literackiego ukaże się poemat Piotra Matywieckiego Palamedes. Jak zapowiada wydawca: w skład obszernej publikacji, nad którą autor pracował przez długie lata, wejdą zarówno teksty poetyckie, prozatorskie, jak i próby eseistyczne, układające się w zwartą całość. 

„Poemat Palamedes w sposób przewrotny podejmuje mało znany mit o jednym z herosów wojny trojańskiej, bohaterze kulturowym, wielkim wynalazcy, zamordowanym przez Odyseusza. Fabuła książki obejmuje czasy prehistoryczne aż do współczesności i służy zarysowaniu oryginalnej, poetyckiej antropologii. Treść ideowa zawiera rozważania o sprzecznym z naturą urządzeniu świata oraz o założycielskiej morderczości cywilizacji. To frapujący, szeroko skrojony projekt literacki”.

Piotr Matywiecki jest poetą, krytykiem i eseistą. W 2008 roku za zbiór esejów Twarz Tuwima otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia, w 2010 roku został wyróżniony Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius (za Powietrze i czerń), natomiast dwa lata później za całokształt twórczości odebrał nagrodę „Kamień”, przyznawaną podczas Festiwalu Miasto Poezji w Lublinie. Jest czterokrotnym finalistą Nagrody Nike (ostatni raz za tom „Którędy na zawsze” z 2015 roku). Mieszka i pracuje w Warszawie.

fot. Biuro Literackie