Silesius, nominacje: Jerzy Kronhold

Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2017 w kategorii Książka Roku: Jerzy Kronhold, „Skok w dal” (WL).  

To czterdzieści cztery nowe wiersze współtwórcy nurtu Nowej Fali, w którego twórczości wciąż sporo pozostaje do odkrycia.

Obchodzący w tym roku siedemdziesiąte urodziny autor spogląda w tych wierszach wstecz, rozdzierająco dokumentuje swój bunt wobec śmierci żony, wspomina studencką przyjaźń z Rafałem Wojaczkiem i pokazuje poetyckie fotografie z minionego świata.

Wczesnej twórczości Kronholda niektórzy, w zgodzie z ówczesną modą, zarzucali sentymentalizm. Dziś jego wiersze drżą od powściąganych emocji i tną jak lancet. Czytelnik staje bezbronny wobec – czeskiego z ducha, chciałoby się powiedzieć – uśmiechu w rozpaczy i zapowiedzi rozpaczy, którą podszyta jest każda lepsza chwila.

Jerzy Kronhold, urodzony w 1946 roku w Cieszynie – poeta, współtwórca Nowej Fali, związany z grupą poetycką „Teraz”. Absolwent wydziału reżyserii PWST w Warszawie.

Prowadził antykwariat w Cieszynie, był konsulem generalnym RP w Ostrawie i dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie. Debiutował w Wydawnictwem Literackim tomem wierszy Samopalenie w 1972 roku.