Silesius, nominacje: Damian Kowal

Książka nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2017 w kategorii Debiut: Damian Kowal, Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha (Dom Literatury w Łodzi/ Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź).

O książce pisała Magda Gałkowska: „Długo zastanawiałam się skąd taki tytuł dla debiutanckiego tomu wierszy i czy nie jest jednak zbyt ryzykowny i nie „ustawia” recepcji. Obawiałam się, czy autor sam swoich wierszy w ten sposób nie skazuje na – z góry założoną – hermetyczność. Po kilkukrotnej lekturze z ulgą stwierdzam: nie. Obszar poetyckich zainteresowań Damiana Kowala wydaje się ograniczać do ściśle określonej przestrzeni, a jednak zostawia czytelnikowi „furtki”, dzięki którym bardzo łatwo i szybko możemy tę przestrzeń opuścić, ale tu pojawia się pytanie dokąd iść? Dokąd iść, skoro Kowal konstruuje swoje wiersze dokładnie z tego, co nas otacza? Czy ucieczka jest w ogóle możliwa? I pojawia się jeszcze jedno pytanie: po co uciekać? Sporo tych pytań, jak na jeden tom wierszy. Sporo w tym tomie również kontrastów”. (Szafa)

„Damian Kowal pochodzi z Legnicy. Tu się urodził i wychował. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. O sobie mówi: „Urodziłem się w 1990 roku i od tamtej pory jestem gdzieś pomiędzy. Największe osiągnięcie – zajęcie pierwszego miejsca w konkursie wiedzy o Legnicy. Lubię koty, kawę, śmiać z ludzi i słuchać rozmów w autobusach. Marzę o domku na północy Norwegii i pierwszym wydaniu „Unknown Pleasures” na winylu. Wierzę, że w końcu wyjdzie druga płyta The Avalanches. Mam nadzieję, że zrozumiem kiedyś mechanikę kwantową”. (kulturalia.lca.pl)