Wiersze w mieście

1 kwietnia w Warszawie pojawiło się 27 tysięcy wierszy. Wiersze opanowały na miesiąc całe miasto, pojawiając się m.in. na plakatach, przystankach komunikacji miejskiej, w centrum Warszawy, na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Kulminacją projektu „Wiersze w mieście” jest wieczór z poezją w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich (25 kwietnia). 

„Wiersze w mieście” to 17 utworów napisanych przez europejskich poetów, niektóre z nich specjalnie na tę okazję. Motywem przewodnim akcji jest Europa wraz z całym swoim bogactwem kulturowym, ale też współczesnymi problemami. Wiersze reprezentują różnorodność tradycji i poglądów, stanowią komentarz do zmian, jakie dokonują się na naszych oczach.

Podczas spotkania będzie można wysłuchać wierszy w języku polskim, czytanych przez aktorów, Beatę Jewiarz i Adama Baumana, jak i w językach oryginalnych.

Spotkanie swoją obecnością uświetnią poetki: Aušra Kaziliūnaitė z Litwy, Joanna Mueller z Polski oraz Katariina Vuorinen z Finlandii. Spotkanie poprowadzi poeta i dziennikarz, Dariusz Bugalski.

Aušra Kaziliūnaitė (ur. 1987) – poetka, pisarka, działaczka praw człowieka. Opublikowała cztery książki poetyckie: Pirmoji lietuviška knyga (2007, Pierwsza litewska książka), 20% koncentracijos stovykla (2009, Obóz koncentracyjny 20%), Mėnulis yra tabletė (2014, Księżyc jest pastylką), esu aptrupėjusios sienos (2016, jestem odrapanym murem).

Od 2012 r. jest członkinią Związku Pisarzy Litewskich. Za książkę Mėnulis yra tabletė otrzymała Nagrodę Jurgi Ivanauskaitė. W 2016 r. poetce przyznano Nagrodę Młodego Artysty. Jej twórczość była tłumaczona na angielski, francuski, rosyjski, niemiecki, łotewski i polski. Aušra Kaziliūnaitė ukończyła studia historyczne i teologiczne. Obecnie jest doktorantką Wydziału Filozofii Uniwersytetu Wileńskiego i odbywa praktykę na Uniwersytecie w Amsterdamie.