Drobna zmiana Świetlickiego

Kiedy jesienią 2016 roku wydawnictwo a5 opublikowało tom „Drobna zmiana” Marcina Świetlickiego, stało się jasne, że zarówno temperament autora, jak i jego związki ze sceną muzyczną zaowocują kontynuacją projektu książkowego. Tak się też stało. W piątek 13 stycznia 2017 roku w krakowskim Klubie Baza „Drobna zmiana” została nagrana na żywo z udziałem zespołu Zgniłość i publiczności. Tak powstał pierwszy i jedyny w swoim rodzaju audiobook.

Zespół w składzie: Michał Ciesielski – saksofon, flet Dawid Lipka – trąbka Tomasz Koper – perkusja Maciej Sadowski – kontrabas Michał Wandzilak – piano  towarzyszy w jazzowych improwizacjach wierszom czytanym/śpiewanym/recytowanym przez Marcina Świetlickiego. Autorem projektu graficznego audiobooka jest Piotr Młodożeniec.

Premiera wydawnictwa odbędzie się podczas Warszawskich Targów Książki 18 maja 2017 roku. W księgarniach od 25 maja.

Marcin Śswietlicki, poeta, prozaik, dziennikarz i wokalista. Urodzony w 1961 roku w Lublinie, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po usunięciu z Uniwersytetu za bojkot zajęć Studium Wojskowego został powołany do Ludowego Wojska Polskiego, w latach 1984-86 w Słupsku odbył służbę zasadniczą.

Jest uważany za jednego z ważniejszych przedstawicieli tzw. Pokolenia brulionu. Debiutował na łamach lubelskiego czasopisma „Akcent”, a jego pierwszy tom – Zimne kraje – ukazał się w 1992 roku nakładem fundacji brulionu. Do 2004 roku pracował jako korektor w „Tygodniku Powszechnym”.

Laureat wielu nagród m.in. nagrody im. Georga Trakla, nagrody Kościelskich, Krakowskiej Książki Miesiąca, Nagrody Literackiej Gdynia (za kryminał Jedenaście). Kilkakrotnie nominowany do nagrody Nike.

Nakładem Wydawnictwa a5 ukazały się dwa tomy poetyckie Marcina Świetlickiego: Trzecia połowa (1996 r.) i Muzyka środka (2006 r.).