Jacek Podsiadło: Czcigodna Kapituło! Kapitalni Goście!

O Jacku Podsiadle, Laureacie tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej – Silesius za Książkę Roku – Włos Bregueta (WBPiCAK) pisał Piotr Kępiński: „Niewątpliwie, jest mistrzem.

Zawsze miał styl i odwagę, by poruszać się na krawędziach tych tematów, które innym poetom wydawały się zbyt oczywiste i przegadane. Zawsze też szukał Podsiadło swojego miejsca na marginesie literatury. I w końcu je znalazł. Tyle, że nie na marginesie ale w centrum.

Podsiadło nie mógł się pojawić na sobotniej gali w Teatrze Capitol (podczas której jego poezję w sposób rewelacyjny recytowali Iwona Bielska, Marcin Czarnik i Eryk Lubos), napisał jednak list, który publikujemy:Czcigodna Kapituło! Kapitalni Goście!
Gościnny mój Wrocławiu! Wrocławska Publiczności!
Publiczne i nie, media! Medialni potentaci!
Potencjalni nagrody SILESIUS współlaureaci!

Z wdzięcznością dziś przyjmuję to piękne wyróżnienie,
bo skłamałbym okrutnie, mówiąc, że nie.
Jestem wzruszony, a nawet łza kręci mi się w oku
na myśl, że mą książeczkę uznano książką roku.

Wybaczcie, że mnie dzisiaj pomiędzy Wami nie ma,
choć miło byłoby zobaczyć, jak mnie zabija trema.
Przyjmijcie pozdrowienia od wdzięcznego poety.
Mariuszu, nie zapomnij wziąć dla mnie statuety.

Jacek Podsiadło – ur. w 1964 roku w Szewnej koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jest laureatem nagród literackich: Brulionu Poetyckiego (1992), nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Kościelskich (1998), Nagrody Miłosza (2000), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2015) oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (wspólnie z Romanem Honetem, 2015).

Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nike, a za debiut prozatorski do Nagrody Gdynia. Jego poezje tłumaczono na większość języków europejskich. Jest twórcą i redaktorem internetowego Domowego Radia „Studnia”.