Nowa książka Buliżańskiej

Już w połowie czerwca w Biurze Literackim ukaże się „wizyjna”- nowa książka Martyny Buliżańskiej, laureatki Nagrody Poetyckiej Silesius za debiut książkowy w roku 2014.

Piotr Kępiński pisał o jej debiucie: „”moja jest ta ziemia” Martyny Buliżańskiej to rzecz nieoczywista i niepoddająca się łatwej interpretacji. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że to poezja niedefiniowalna, pozostająca gdzieś na uboczu słowa. To odbijająca się od Paula Celana piłka, która wiruje w powietrzu. To naznaczona słowami, bo inaczej nie można, wirująca w powietrzu emocja, która szuka właśnie swojego mianownika, swojej jedynej frazy, bowiem na razie znalezienie jej nie jest możliwe”.
 
„Myślę plastycznie, kadrami, obrazami” – mówi autorka o pracy nad nową książką i o tym, na czym polega dzisiaj istota tworzenia poezji. „Odczuwanie zmysłowe rozszerza się i ilość bodźców odbieranych jest większa, silniejsza. To są chwile, kiedy trwa ten natężony odbiór i myśli się (znaczy ja myślę), że rozumiem już wszystko, a przynajmniej więcej. Trochę jak stan wizji, ucieczka w głąb siebie przy jednoczesnym mocnym odczuwaniu świata”.

Martyna Buliżańska zaczynała swoją przygodę z literaturą jako szesnastolatka w 2010 roku – była wówczas laureatką organizowanego przez Biuro Literackie konkursu „Połów”. Jej debiutancka książka – wydana w 2013 roku moja jest ta ziemia – została uhonorowana Wrocławską Nagrodą Literacką Silesius oraz III nagrodą X Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji”. Poetka pochodzi z Kujaw, mieszka natomiast w Toruniu, gdzie pracuje i studiuje.