Wiersze Tomasza Pułki

W lipcu w Biurze Literackim ukaże się książka zbierająca w jednym miejscu twórczość Tomasza Pułki – tragicznie zmarłego, legendarnego krakowskiego poety.

Od tragicznej śmierci poety w 2012 roku minęło już pięć lat. Z tej okazji w lipcu nakładem Biura Literackiego ukaże się tom wierszy zebranych Tomasza Pułki Wybieganie z raju. W skład zbioru wejdą wszystkie wydane publikacje poety – Rewers, Paralaksa w weekend, Mixtape, Zespół szkół i Cennik – oraz kilkadziesiąt utworów do tej pory niepublikowanych.

Jak pisała Aldona Kopkiewicz, Pułka zostawił po sobie „niezły rozgardiasz – dużo tekstów na papierze i w sieci, czasem bardzo różnych, a do tego zalążek legendy, który trudno objąć jakąś jedną trafną formułą.” W swojej niezwykle różnorodnej twórczości młody poeta przekraczał kolejne granice, a jego niepowtarzalny – dążący do coraz większej „zamierzonej nieczytelności” – styl układa się w fascynujący, niedokończony projekt literacki.

Tomasz Pułka urodził się 21 czerwca 1988 roku. Pochodził z Rudnika koło Myślenic, mieszkał w Krakowie, gdzie studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był członkiem grupy „Perfokarta” i sygnatariuszem pierwszego manifestu „Rozdzielczości chleba”, hubu wydawniczego zajmującego się tworzeniem i promocją poezji cybernetycznej. Współredagował art-blog „Cichy Nabiau”. Laureat Nagrody Literackiej Dżonka (2007). Zmarł 9 lipca 2012 roku we Wrocławiu.