Zagajewski z nagrodą Księżniczki Asturii

Adam Zagajewski otrzymał Literacką Nagrodę Księżniczki Asturii, jest pierwszym Polakiem uhonorowanym nagrodą przyznawaną od 37 lat.

Jak podała Gazeta Wyborcza: o nagrodę przyznawaną co roku przez Fundację Księżniczki Asturii ubiegało się 38 nominowanych z 23 różnych krajów. Kapituła przyznała ją w tym roku po raz pierwszy polskiemu autorowi – Adamowi Zagajewskiemu. 

Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest od 1981 roku w Hiszpanii w ośmiu kategoriach: Sztuka, Nauki Społeczne, Komunikacja i Humanistyka, Sport, Literatura, Współpraca Międzynarodowa, Harmonia (Porozumienie). Nagroda ma tytuł  księżniczki Leonor de Borbón, córki króla Filipa VI od 2015 roku. Wcześniej była przyznawana jako Nagroda Księcia Asturii. Zmiana nastąpiła po abdykacji Juana Carlosa I i wstąpieniem Filipa VI na tron. Poprzednimi zdobywcami nagrody  w kategorii literatury byli tak wybitni pisarze jak m.in.: John Banville, Antonio Muñoz Molina czy Philip Roth.
Na nagrodę składają się rzeźba katalońskiego artysty Joana Miró, dyplom, insygnia i nagroda pieniężna  w wysokości 50 tys. euro.