Łąka Leśmiana

Łąka Leśmiana to plenerowa instalacja inspirowana wierszem Łąka Bolesława Leśmiana. To miejsce, gdzie można odpocząć, posłuchać poezji, muzyki, wziąć udział w warsztatach językowych, artystycznych czy zajęciach z jogi. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaprasza do końca września na zielony skwer przy Muzeum od strony Lewartowskiego.

W tym roku przypada  80. rocznica śmierci i 140. rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana. Z tej okazji Muzeum POLIN organizuje przestrzeń na wolnym powietrzu. Łąkę Leśmiana tworzy drewniany podest z hamakami, pod którymi zostaną zasadzone kwiaty. Z wbudowanych głośników popłyną dźwięki prawdziwej łąki, przygotowane przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka. Odwiedzający Łąkę będą mogli przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu „Łąka” z 1920 roku , które będą dostępne również w j. angielskim, przetłumaczone przez Mariana Chlabicza-Polaka.
 
Za projekt i wykonanie instalacji odpowiedzialne są: Magdalena i Barbara Motylińskie z Magdalena Motylińska Pracownia Projektowa.
 
Program kulturalny towarzyszący Łące Leśmiana tworzy wiele ciekawych wydarzeń, m.in.kameralne spotkania wokół poezji, koncerty, konwersacje językowe na trawie (j. hebrajski i esperanto), zajęcia z jogi, gimnastyka dla seniorów, warsztaty artystyczne,warsztaty z wiedzy o ziołach i ich wykorzystaniu oraz  wiele innych.