Snem przebudzony

Snem przebudzony (Oficyna 21) Jerzego Górzańskiego to obszerny poemat poświęcony Juliuszowi Słowackiemu.

Nie jest to jednak wyłącznie hołd, jaki poeci zwykli składać swoim mistrzom, idzie raczej o polemikę z obowiązującym wizerunkiem „drugiego wieszcza”. Odwołując się do lekceważonych zazwyczaj faktów z biografii Słowackiego, przywołując słowa poety i jego współczesnych, Górzański snuje refleksje na temat istoty poezji, jej głównych zadań i czyhających na nią zagrożeń.
Marian Grześczak: Patchwork poetycki. Zszywanka. Bo jak inaczej nazwać poemat Jerzego Górzańskiego? Oksymoroniczny Górzański chętnie latał na skrzydłach Juliusza Słowackiego, co wypowiadam jako tajemnicę chwalebną, ale w takim gęstym stanie skupienia słowa, jak to ma miejsce w Snem przebudzony, nigdy górzaństwo się nie poezjowało.

Jan Okopień: Poemat jest zapisem marzeń Autora dotyczących jego spotkania z ulubionym twórcą. Poemat mocno dygresyjny, nic dziwnego jednak, skoro ulubionym utworem Górzańskiego jest Beniowski.

Jerzy Górzański, ur. 3 grudnia 1938 roku w Stawach pod Dęblinem, zm. 25 sierpnia 2016 roku w Warszawie. Poeta, prozaik, felietonista, autor wielu słuchowisk radiowych. Jako poeta debiutował w 1960 roku we „Współczesności”. W latach 60. związany z Orientacją Poetycką Hybrydy. W latach 1974-1979 redaktor miesięcznika „Nowy Wyraz”, w latach 1985-2000 redaktor „Literatury”. Był laureatem nagrody im. Roberta Gravesa (1976), nagrody miesięcznika „Poezja” (1990), nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej (1997) oraz nagrody Honorowy Wielki Splendor, przyznanej za całokształt twórczości radiowej (2006). W 2016 roku został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.