Wiersze zebrane Ryszarda Kapuścińskiego


Wiersze zebrane Ryszarda Kapuścińskiego (książka z płytą – wiersze czytane przez Autora). Czytelnik.

Tom Wiersze zebrane (I wyd. 2008, Biblioteka „Gazety Wyborczej”, 2008) zawiera utwory ze zbiorów Notes (I wyd. „Czytelnik”, 1986), Prawa natury (Wyd. Literackie, 2006) oraz kilka ostatnich wierszy napisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego przed śmiercią.
Poezja Autora Cesarza to intymna podróż do wnętrza siebie, która ukazuje nieznane oblicze Ryszarda Kapuścińskiego – światowej sławy reportera i pisarza.
Tom  z płytą, na której wybrane wiersze czyta Ryszard Kapuściński.

Monika Borys, GW, 4 III 2017: Odnaleziony głos Kapuścińskiego. Po 10 latach znaleziono nagrania z wierszami
 
„Po 10 latach poszukiwań odnalazły się nagrania, na których Ryszard Kapuściński deklamuje swoje wiersze. Ocalały dzięki reżyserce dźwięku. Skopiowała je do prywatnego archiwum.
Czyta powoli. W jego głosie słychać już chorobę, ale stara się precyzyjnie oddać dramaturgię i rytm wierszy. W 2006 r. Polskie Nagrania postanowiły utrwalić, jak Ryszard Kapuściński, wybitny reportażysta, ale też autor poezji, czyta swoje wiersze. Okazją było wydanie jego drugiego tomiku „Prawa natury”. (…)
Kapuścińskiego nagrywała w jego domu na Starej Ochocie reżyserka dźwięku z Polskich Nagrań Karolina Gleinert. Zarejestrowała 54 wiersze pochodzące z dwóch tomów: „Notes” i „Prawa natury”. W ostatnich nagraniach słychać już zmęczenie recytującego autora. Kapuściński niektóre z utworów czytał po kilka razy – czasem się mylił, czasem zależało mu na innej interpretacji. (…)

Poezja Ryszarda Kapuścińskiego zawsze pozostawała w cieniu jego reportaży. Niewiele osób pamięta, że zadebiutował jako nastolatek na łamach tygodnika „Dziś i Jutro” właśnie jako poeta. Przez całe życie traktował poezję z namaszczeniem i przypisywał jej szczególną rolę – sam tworzył rzadko, ale był jej czytelnikiem i kolekcjonerem. Pisząc reportaże, nieustannie sięgał po wiersze. Najbardziej cenił twórczość Julii Hartwig i Krzysztofa Karaska.
W 1986 r. wydał pierwszy tomik – „Notes” – z wierszami, które powstawały w okresie stanu wojennego. Dopiero po 20 latach ukazał się jego drugi zbiór – „Prawa natury”.”