John Ashbery nie żyje

Wybitny poeta amerykański – John Ashbery nie żyje. Zmarł w Hudson. Miał 90 lat. W Polsce jego twórczość tłumaczyli Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Bohdan Zadura.

Ashbery urodził się 28 lipca 1927 roku w Rochester. Ukończył Harvard i Uniwersytet Columbia. W latach 1955-1965 przebywał we Francji, gdzie współpracował z pismami „New York Herald Tribune” oraz „Art International” i współredagował periodyki „Locus Solus” (z Harrym Mathewsem) i „Art and Literature”. Laureat m.in. Yale Younger Poets Prize (1956), Nagrody Pulitzera (1975), National Book Award (1975), National Book Critics Circle Award (1975), Bollingen Prize (1985), Grand Prix de Biennales Internationales de Poésie (1996), Wallace Stevens Award (2001).

Pod koniec lat 50. krytyk literacki Bernard Myers zakwalifikował m.in. Johna Ashbery’ego, Kennetha Kocha, Franka O’Harę i Jamesa Schuylera jako przedstawicieli tzw. szkoły nowojorskiej w poezji.

W Polsce tłumaczenia jego wierszy ukazywały się głównie w „Literaturze na Świecie”, a także w bibliofilskim zbiorze wydanym w 1993 przez Fundację „Literatura Światowa” i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – No i wiesz (tłum. Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Bohdan Zadura). Cztery poematy ukazały się w Biurze Literackim, inne Tradycje w Korporacji Ha!art.