Zaśpiewana Świrszczyńska

„jestem przestrzeń” to tytuł płyty z poruszającymi tekstami poetki Anny Świrszczyńskiej w wykonaniu wokalistki jazzowej Moniki Borzym.

Płyta z gościnnym udziałem m.in. Wojciecha Waglewskiego i gitarzysty jazzowego Johna Scofielda ukazała się 28 lipca w ramach corocznego cyklu „Pamiętamy ’44”. Organizatorem wydarzenia i wydawcą płyty było Muzeum Powstania Warszawskiego. Współwydawcą i Dystrybutorem jest Wydawnictwo Agora.
Anna Świrszczyńska, poetka m.in. okresu Powstania Warszawskiego, jest uznawana za ważny głos tamtej epoki. Wybrane na płytę teksty pokazują, jak „przestrzenną” była osobowością – czujną na otaczającą ją rzeczywistość, wrażliwą, empatyczną, a jednocześnie świadomą swojego losu i czasu, w jakim dane było jej żyć. Wyboru wierszy na płytę dokonała uznana reżyserka Agnieszka Glińska.
Wiersze z płyty układają się w opowieść o przestrzeni wolności w człowieku i o samostanowieniu, i to było dla nas bardzo pociągające. Wierzę głęboko, że taki projekt jak ten otworzy w odbiorcach pokłady wrażliwości, których na co dzień nie używają, i nazwie myśli, których sami nie potrafią nazwać – mówi Agnieszka Glińska.
Muzykę skomponował pianista Mariusz Obijalski. Na płycie znajdą się także niespodzianki – w jej nagraniu wzięli udział goście specjalni : John Scofield , jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii jazzu, Wojciech Waglewski , lider zespołu Voo Voo, którego będzie można usłyszeć w przejmującym duecie z Moniką Borzym, i Mitchell Long – „czarodziej gitary” – amerykański muzyk, specjalista od jazzu, bluesa i world music.