Zmarł Leszek Aleksander Moczulski

Zmarł Leszek Aleksander Moczulski, znakomity poeta, autor piosenek (śpiewanych min przez Grechutę i Skaldów), współtwórca krakowskiego Teatru STU. O śmierci poinformowało na swoich stronach wydawnictwo a5, które opublikowało w roku 1991 jego tom 70 widoków w drodze do Wenecji. Wybór poezji (1950-1990), który był pierwszym z serii Biblioteki Poetyckiej Wydawnictwa a5.

Moczulski urodził się w 1938 roku w Suwałkach. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był członkiem zespołu redakcyjnego pisma „Student”, współtwórcą krakowskiego Teatru STU. Jako poeta debiutował w 1959 roku. Trzy lata później ukazał się jego pierwszy tom (wspólny z B.Szymańską, M.Czumą i W.Faberem) Próba porównania. Kolejny tom Nawracanie stracha na wróble, uważany za właściwy debiut opublikowany został w 1971 roku, a dwa lata później nagrodzony nagrodą im. Andrzeja Bursy.

Wydał min Elegie o weselu i radosne smutki (1997), Jej nigdy za późno, Dziękczynienia po Komunii Świętej (2006) i kilkanaście książek dla dzieci, m.in. Moje kotki, Siedem dni stworzenia świata.

Moczulski napisał słowa do wielu utworów Skaldów, m.in. Cała jesteś w skowronkach. Jego poezję śpiewali też Marek Grechuta (np. Korowód), Grzegorz Turnau (np. Do wód) oraz Czesław Niemen (Z pierwszych ważniejszych odkryć).

Napisał słowa do 7 utworów na płycie Anawa, którą Anawa nagrała wspólnie z Andrzejem Zauchą.

Ponadto był autorem słów do oratoriów: Nieszpory Ludźmierskie (1992) i Droga, Życie, Miłość – Oratorium o Męce i Zmartwychwstaniu Pana (2000).

(na podstawie: wydawnictwoa5.pl i lubimyczytac.pl)