Nieznana powieść Walta Whitmana

Nieznana powieść Walta Whitmana ukaże się wkrótce w Biurze Literackim i to w niespełna kilka miesięcy po amerykańskiej premierze książki – zapowiada wydawca.

Kolejne odcinki Życia i przygód Jacka Engle’a ukazywały się anonimowo na łamach „New York Sunday Dispatch” wiosną 1852 roku. Dopiero 165 lat później, w 2017 roku, Zachary Turpin w trakcie przeczesywania archiwów w poszukiwaniu „znanych nieznanych” powieści – książek, o których istnieniu wiadomo, ale nikt ich nigdy nie widział – zdołał powiązać ją z osobą Walta Whitmana. Udało się to m.in. dzięki nazwiskom postaci z książki, pojawiającym się również w notatkach pisarza. Oryginalność powieści potwierdził i opublikował z krytycznym omówieniem kwartalnik naukowy „Walt Whitman Quarterly Review”.
 
Walt Whitman (1819–1892) to amerykański poeta, eseista, dziennikarz i prozaik. Imał się różnych zajęć: od cieśli, przez drukarza, po nauczyciela. Brał udział w wojnie secesyjnej, a po niej pracował w administracji państwowej. Tworzył pod wpływem amerykańskich transcendentalistów, głoszących idee równości, niezależności i niezawisłości moralnej. Poglądy te znalazły wyraz w tomie Źdźbła trawy (1855), uważanym za przełom w poezji amerykańskiej. Autor eksponuje w nim wagę rzeczy małych, posługuje się wierszem wolnym, przekraczającym klasyczne europejskie kanony, unikającym rymów i regularnych akcentów, czerpiącym z języka potocznego i naukowego.
 
Polski przekład książki zawdzięczamy Szymonowi Żuchowskiemu, który przygotował wcześniej wydane w Biurze Literackim książki Edmunda White’a i Nathalie Sarraute. Tłumacz jest redaktorem prowadzącym „Polish Libraries” (Biblioteka Narodowa) oraz stałym współpracownikiem „Kultury Liberalnej”. Życie i przygody Jacka Engle’a to już pięćdziesiąta pozycja w serii „Proza” wydawnictwa Artura Burszty.

fot. Biuro Literackie