„Psalmy” Julii Fiedorczuk w wydawnictwie Fundacji Karpowicza.
„„Psalmy” upominają się o wykluczonych ludzi, ale też o rośliny, zwierzęta i krajobrazy. Wykonują pracę żałoby dla tych, którzy zginęli w ostatnich wydarzeniach pełzającej globalnej wojny, ale też dla bezpowrotnie straconych gatunków i ekosystemów. Podobnie jak Psalmy Dawida, są to wiersze pisane czasem z dna otchłani, w sytuacji, która niejednokrotnie wydaje się beznadziejna, a mimo to są to wiersze celebrujące życie we wszystkich jego przejawach i pełne wdzięczności.
„Psalmy” starają się zestawić biblijną poetykę z językami współczesności (język naukowy, żargony mass-mediów i Internetu) i odzyskać, odnowić, znaczenia podstawowych słów, w myśl przeświadczenia autorki, iż aktualny kryzys (polityczny, ekonomiczny, ale przede wszystkim ekologiczny), jest ściśle związany z kryzysem języka”.
Jacek Gutorow: „Począwszy od debiutanckiego zbioru Listopad nad Narwią, poetka z powodzeniem rozwija model wiersza łączącego intymność własnego doświadczenia rzeczywistości z formalną problematyzacją wszystkich egzystencjalnych oczywistości. Psalmy są tego doskonałym przykładem.”
(za: fundacja-karpowicz.org)