Drobna zmiana

Przypominamy Drobną zmianę Marcina Świetlickiego (wydawnictwo a5, 2016).

„Drobna zmiana” potwierdza konsekwencję Marcina Świetlickiego w wyborze motywów i tematów . Autor mieszka przy ulicy Dietla, chodzi na spacery ze znaną z poprzednich książek suką rasy bokser, pije kawę w Mleczarni i szyderczo komentuje polityczną i medialną rzeczywistość. I choć prozy poetyckie zebrane w tomie układają się w chronologiczną relację z codzienności, równocześnie to zanurzenie w tu i teraz prowadzi do refleksji natury ogólniejszej.
Marcin Świetlicki w nowym tomie jest znacznie mniej zbuntowany i bardziej skupiony – na niepowtarzalności chwili, na swoich wierszach, na przemijaniu życia w rozmaitych jego przejawach.

Marcin Świetlicki, poeta, prozaik, dziennikarz i wokalista. Urodzony w 1961 roku w Lublinie, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po usunięciu z Uniwersytetu za bojkot zajęć Studium Wojskowego został powołany do Ludowego Wojska Polskiego, w latach 1984-86 w Słupsku odbył służbę zasadniczą.
Jest uważany za jednego z ważniejszych przedstawicieli tzw. Pokolenia brulionu. Debiutował na łamach lubelskiego czasopisma „Akcent”, a jego pierwszy tom – Zimne kraje – ukazał się w 1992 roku nakładem fundacji brulionu. Do 2004 roku pracował jako korektor w „Tygodniku Powszechnym”.
Laureat wielu nagród m.in. nagrody im. Georga Trakla, nagrody Kościelskich, Krakowskiej Książki Miesiąca, Nagrody Literackiej Gdynia (za kryminał Jedenaście). Kilkakrotnie nominowany do nagrody Nike.
Nakładem Wydawnictwa a5 ukazały się dwa tomy poetyckie Marcina Świetlickiego: Trzecia połowa (1996 r.) i Muzyka środka (2006 r.).