Obcy astronom

4 lipca w 35. rocznicę wydania płyty Republiki Nowe sytuacje nakładem Biura Literackiego ukaże się książka Grzegorza Ciechowskiego Obcy astronom zbierająca po raz pierwszy w jednej publikacji wszystkie poetyckie teksty piosenek autora.

Od wydanych w 1982 roku na singlu Kombinatu i Gadających głów, przez piosenki z płyt: Nowe sytuacje (1983), Nieustanne tango (1984), Obywatel G.C. (1986), Tak! Tak! (1988), Stan strachu (1989), „1991” (1991), Obywatel świata (1992), Siódma pieczęć (1993), Selekcja (1993), Republika marzeń (1995), Masakra (1998), po Ostatnią płytę (2002) oraz utwory rozproszone i te, które zostały napisane dla innych artystów. Publikację uzupełniają rękopisy oraz portrety autora wykonane przez Andrzeja Świetlika.

Redaktorem obszernej publikacji jest pochodzący z Torunia poeta i muzyk Rafał Skonieczny, który napisał w posłowiu: „Kiedy przeczuwamy, że za dźwiękiem, artykulacją, harmonią, śpiewem kryje się ‚coś więcej’; coś, czego nie potrafimy uchwycić i precyzyjnie opisać, a co chętnie nazwalibyśmy poezją, to chciałoby się chociaż na chwilę przyłapać tę poezję bez ciuchów, sauté. Być może tylko po to, żeby sprawdzić, ile w niej faktycznej literatury. Niniejsza publikacja dobrze służy temu dziełu – rzuca więcej światła na pisarstwo Ciechowskiego, pozwala spojrzeć mu przez ramię na jego warsztat, na jego oryginalny sposób konstruowania struktur piosenkowych, co w języku polskim wcale nie jest łatwą sztuką”.

Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Był poetą, wokalistą i muzykiem pochodzącej z Torunia, legendarnej Republiki, a także solistą występującym jako Obywatel G.C. Na przestrzeni przeszło dwudziestu lat swojej aktywności twórczej napisał kilkaset utworów, z których wiele – ze względu na oryginalną formę i nietuzinkową treść – natychmiastowo weszło do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych autorów piosenek i najważniejszego poetę polskiego rocka. Zmarł 22 grudnia 2001 roku w Warszawie. W trakcie wrześniowej Stacji Literatura 23 Biuro Literackie zaplanowało blok wydarzeń przybliżających jego twórczość, w którym udział weźmie m.in. Bruno Ciechowski.

fot. Biuro Literackie