Obcy astronom

Nakładem Biura Literackiego w serii „33. Piosenki na papierze” ukazał się liczący 364 strony Obcy astronom Grzegorza Ciechowskiego. W książce znalazły się 153 teksty, z czego 7 nigdy nie zostało zrealizowanych przez Republikę i Obywatela G.C. 20 piosenek zaprezentowano w formie maszynopisów (w pierwszych latach Ciechowski w taki sposób zapisywał swoje teksty, długopisem nanosząc poprawki) oraz rękopisów (niektóre z nich od wersji wstępnej po końcową, ogrywaną na próbach).

Redaktorem obszernej publikacji jest pochodzący z Torunia poeta i muzyk Rafał Skonieczny, który w bardzo ciekawym posłowiu do książki pisze m.in.: „Kiedy przeczuwamy, że za dźwiękiem, artykulacją, harmonią, śpiewem kryje się ‚coś więcej’; coś, czego nie potrafimy uchwycić i precyzyjnie opisać, a co chętnie nazwalibyśmy poezją, to chciałoby się chociaż na chwilę przyłapać tę poezję bez ciuchów, sauté. Być może tylko po to, żeby sprawdzić, ile w niej faktycznej literatury. Niniejsza publikacja dobrze służy temu dziełu – rzuca więcej światła na pisarstwo Ciechowskiego, pozwala spojrzeć mu przez ramię na jego warsztat, na jego oryginalny sposób konstruowania struktur piosenkowych, co w języku polskim wcale nie jest łatwą sztuką”.

Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Był poetą, wokalistą i muzykiem pochodzącej z Torunia, legendarnej Republiki, a także solistą występującym jako Obywatel G.C. Na przestrzeni przeszło dwudziestu lat swojej aktywności twórczej napisał kilkaset utworów, z których wiele – ze względu na oryginalną formę i nietuzinkową treść – natychmiastowo weszło do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych autorów piosenek i najważniejszego poetę polskiego rocka. Zmarł 22 grudnia 2001 roku w Warszawie. W trakcie wrześniowej Stacji Literatura 23 Biuro Literackie zaplanowało blok wydarzeń przybliżających jego twórczość, w którym udział weźmie m.in. Bruno Ciechowski.