Instalacje wyrazów i obrazów

Po sobie – tomik Julii Szychowiak ukazuje się w wersji elektronicznej (Biuro Literackie). 

„Świadomość językowa i sprawność wierszy” (Krystyna Miłobędzka), „ciekawe skojarzenia” (Piotr Kępiński), „oszczędne i przestronne instalacje wyrazów i obrazów” (Andrzej Sosnowski), „wiersze krótkie jak oddechy”, „projekt dojrzałej poezji” (Wojciech Bonowicz) – takimi opiniami witano w 2007 roku debiut mającej wówczas 21 lat Julii Szychowiak. Rok później kapituła Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius przyznała książce Po sobie nagrodę „za debiut”.

„Piszę o tym, czym żyję, i rzeczywiście żyję tym, co piszę (niekoniecznie z pożytkiem dla literatury, ale to już jest inna historia, bo czasem wiersz się wydarzył, ale nie napisał, jak trzeba). Ale są też rzeczy, zjawiska, momenty, które fascynują, zachwycają i wręcz proszą się, by o nich pisać, np. przepaść, np. mgła, np. niebo. Sen. Nie wiem, pies na uwięzi. Cały tłum pięknych wierszy czeka” – opowiadała przy okazji premiery książki Julia Szychowiak.

Tom ukazał się jako główna nagroda w projekcie „Bursztynowe Pióro / Połów 2007” realizowanym przez Biuro Literackie z ówczesnym Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kołobrzegu. Zapowiedzią Po sobie był arkusz Poprawiny, który został opublikowany jesienią 2006 roku. Tom Szychowiak, wydany właśnie w formie elektronicznej w ramach akcji „Poezja z nagrodami”, wyróżniono – poza Silesiusem – nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz nagrodą „Gazety Wyborczej” wARTo.

fot. Biuro Literackie