Podczaszy dla dzieci

Grymasami – książką poetycką dla dzieci – Anna Podczaszy legnicka autorka debiutuje niejako po raz drugi. Poetka, która za debiutancki tom danc z 2000 roku była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, a później wydała jeszcze dwie książki z wierszami (Wte i nazad, 2003, Mniej, więcej, 2007), wraca  po jedenastu latach milczenia.

„Książka pokazuje, jak przebiegały ostatnie lata „życia między wierszykami” Anny Podczaszy i jej rodziny (w tym trójki dzieci, które w książce poznajemy i z psocenia, i z imienia). Poetka w żywiołowych, dowcipnych, przewrotnych, niekiedy gorzko ironicznych, ale zawsze czułych wierszach zapisuje swoje doświadczenie bycia matką. Teksty z Grymasów to rodzaj „donosów” – tak jak synowie i córka donoszą mamie na siebie nawzajem, tak mama-poetka „donosi” na nich czytelnikom”.

Grymasy Anny Podczaszy kontynuują w Biurze Literackim linię wydawniczą skierowaną do młodego, ale wymagającego czytelnika. To już dziewiąta tego typu pozycja i kolejna współczesna poetka (po takich twórcach jak Justyna Bargielska, Zbigniew Machej, Joanna Mueller, Jacek Podsiadło i Piotr Sommer) namówiona przez wydawnictwo do napisania książki dla dzieci. Premiera Grymasów już 26 listopada.

fot. Biuro Literackie