Poezja Joanny Papuzińskiej

„Zaczekaj” (Literatura Piętro Wyżej) – zbiór wierszy Joanny Papuzińskiej powstałych na przestrzeni kilku ostatnich dekad. 

W swej poezji autorka pochyla się z czułością nad słabszym, uboższym, bardziej nieporadnym, pisze szorstko o bezwzględności i surowości cechującymi współczesność. Mówi o tęsknocie za tymi, którzy odeszli, o równoległym istnieniu świata zmarłych i żyjących, jest ciekawa momentu przejścia. Znajdziemy tu wiersze, w których myśl sformułowana jest krótko i wprost i wiersze-łamigłówki, posługujące się wielowarstwową metaforą.

Joanna Papuzińska to polska poetka i prozaik, znana ze swoich bajek i wierszy skierowanych do dzieci, wśród których można wymienić popularny zbiór opowiadań zatytułowany „Nasza mama czarodziejka”.

Joanna Papuzińska, a właściwie Joanna Papuzińska-Beksiak debiutowała w 1956 roku, kiedy to jako siedemnastolatka napisała opowiadanie o Januszu Korczaku pod tytułem „Człowiek o gorącym sercu”. Prawdziwą popularność przyniosły jej jednak takie książki dla dzieci jak m.in. „Rokiś” – zabawna opowieść o diabełku Rokicie, który po utracie swojego domu wewnątrz starego drzewa przenosi się do miasta, czy „Nasza mama czarodziejka” – historię mamy czarodziejki, która potrafi zaradzić nawet najtrudniejszym problemom. 

Oprócz tekstów literackich, Joanna Papuzińska ma na swoim koncie również wiele publikacji naukowych, szczególnie tych związanych z literaturą i czytelnictwem. Ponadto, z inicjatywy pisarki powstał kwartalnik „Guliwer”, na łamach którego ukazują się artykuły poświęcone literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Do 2002 roku Joanna Papuzińska-Beksiak była redaktorem naczelnym tego czasopisma. Obecnie współpracuje z wieloma innymi periodykami przeznaczonymi dla dzieci.

Joanna Papuzińska była wielokrotnie nagradzana, nie tylko w dziedzinie literatury: ma na swoim koncie między innymi Złoty Krzyż Zasługi, Order Uśmiechu czy też Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Obecnie pisarka jest członkiem Zarządu Polskiej Sekcji IBBY – międzynarodowej organizacji promującej literaturę dziecięcą i młodzieżową. (za: merlin.pl)