Przeniesienie ceremonii wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS oraz 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

Szanowni Państwo,

doskonale zdajemy sobie sprawę, w jakiej sytuacji znaleźliśmy się jako społeczeństwo. Dzieją się rzeczy wpływające na codzienne życie każdej i każdego z nas, w tym – oczywiście – na sposób funkcjonowania instytucji kultury. Z tych powodów oraz z uwagi na rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz zaleceń Prezydenta Wrocławia, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu ceremonii wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS oraz 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius na jesień. Tym samym w roku 2020 dojdzie do – skądinąd symbolicznego – połączenia w czasie dwóch najważniejszych miejskich nagród literackich, których Wrocławski Dom Literatury jest operatorem: Silesiusa oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Mówimy o połączeniu symbolicznym, gdyż od początku istnienia Nagród patronuje im Johannes Scheffler, czyli właśnie Anioł Ślązak, Angelus Silesius.

Ze względów oczywistych zmieni się kalendarz pracy jury Silesiusa. Poinformujemy Państwa o terminie ogłoszenia nominacji tak szybko, jak to będzie możliwe.

Laureatów Angelusa i Silesiusa poznamy w sobotę 17 października, podczas wspólnej dla obu wyróżnień gali. Towarzyszący tradycyjnie Silesiusowi Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius rozpocznie się 12 października i potrwa do niedzieli 18-go.

W najbliższych dniach planowaliśmy ogłosić jego program. Dołożymy wszelkich starań, by działania październikowe jak najbardziej pokrywały się z tymi już zaplanowanymi na maj, jednak z powodów oczywistych podanie szczegółów jest teraz niemożliwe. Na pewno nie zmieni się rdzeń programu, czyli czekają nas spotkania z poetkami i poetami nominowanymi do Silesiusa, a gościem honorowym będzie Litwa. I w stolicy Dolnego Śląska pojawi się dużo poezji, bardzo dobrej poezji.

Do zobaczenia we Wrocławiu!