„Eseje, t.2” Tymoteusza Karpowicza

Z końcem 2020 roku nakłądem Wydawnictwa Warstwy ukazał się drugi tom „Esejów” Tymoteusza Karpowicza. Tym samym wrocławskiej oficynie udało się zakończyć proces kompletowania i porządkowania piśmienniczego dorobku jednego z najciekawszych dwudziestowiecznych polskich poetów. Za opracowanie książki odpowiadała literaturoznawczyni Joanna Roszak oraz Jan Stolarczyk, przyjaciel i redaktor Karpowicza.

W grudniu 2020 odbyła się także dyskusja wokół książki, ale i Karpowicza w ogóle. Z tej okazji z Joanną Roszak rozmawiał wykładowca UAM Piotr Śliwiński. Rozmowę obejrzeć można na stronie facebookowej Wydawnictwa Warstwy (TUTAJ), a także tutaj:


O książce:
Słyszymy Tymoteusz Karpowicz – myślimy poeta. Przypominamy sobie jego utwory dramatyczne, nieliczne prozy. Ale ilu spośród nas – wyłączając niewielkie grono specjalistów – autora Rozkładu jazdy kojarzy z twórczością eseistyczną? Tom drugi „Esejów” zbiera i porządkuje teksty rozproszone (krytyczne, eseistyczne, także teksty naukowe) jednego z najwybitniejszych polskich poetów i teoretyków literatury, który przez lata mieszkał na emigracji w USA. Za redakcję tomu  odpowiadają Joanna Roszak, pisarka, poetka, publicystka, wykładowczyni akademicka, oraz Jan Stolarczyk, przyjaciel poety, wybitny redaktor i edytor. Karpowicz uznawany jest za jednego z ostatnich wielkich modernistów, a publikacja drugiego tomu jego „Esejów” pozwoli scalić, skompletować i uporządkować bogatą, acz rozproszoną spuściznę, jaką pisarz pozostawił.

Książkę można kupić TUTAJ.

Książkę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.