6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Wrocław / 17-23.05.2021

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października w 1921 roku w Radomsku. W 2008 roku, na sześć lat przed śmiercią, został pierwszym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wybór ten nie mógł zaskakiwać, tak przez wielkość poezji autora „Niepokoju”, jak i jego związki z Wrocławiem (w stolicy Dolnego Śląska osiadł w 1968). W setną rocznicę jego urodzin, w Roku Tadeusza Różewicza, nie może zatem również zaskakiwać, że to jemu w ogromnej części poświęcony będzie program 6 edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Czekają nas czytania wierszy Różewicza, dyskusje dotyczące jego poezji, prozy i dramatów, wreszcie wspomnienia bliskich i znajomych, które możliwe że odkryją przed nami nieznane dotąd momenty z biografii Poety. Zobaczymy.

Jak co roku na Festiwalu pojawi się też kraj – gość honorowy. W 2021 będzie to Litwa. Co wiemy o współczesnej poezji litewskiej? Mamy podejrzenie, że z pewnymi wyjątkami oczywiście, ale jednak stosunkowo niewiele. Postaramy się tę sytuację zmienić, a nie ma na to lepszego sposobu niż rozmowy z żywymi poetkami i poetami.

Zapowiadając poprzednią edycję Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius pisaliśmy, że rok 2020 jest inny, niż zakładaliśmy. Co napisać o roku 2021? Niby pandemia jest z nami już od kilkunastu miesięcy, ale sytuacja pozostaje dynamiczna, obostrzenia zmieniają się praktycznie z każdym tygodniem, tak że nie sposób wyrokować, w jakich okolicznościach właściwa część Festiwalu się odbędzie. Ale że się odbędzie, to wiemy. Wiemy też, że będzie można wszystkie spotkania, dyskusje i czytania obejrzeć online (tu będzie jak w 2020, tylko jeszcze lepiej). A poza wspomnianymi poetkami i poetami z Litwy, czekają nas też poetyckie akcenty bułgarskie i czeskie.

I jeszcze Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, wokół której przecież w 2016 roku Festiwal powstał. W tym roku trochę przestawiamy. Przez lata Festiwal stał się wydarzeniem całorocznym – za sprawą Salonów Silesiusa i lekcji poetyckich – dlatego też testujemy nową formułę. Dotąd podczas majowych edycji poznawaliśmy laureatki bądź laureatów Silesiusa, w tym roku pierwszego dnia Festiwalu ogłosimy nominacje oraz nagrodę za całokształt pracy twórczej. Spotkania z nominowanymi i gala odbędą się za to w październiku, a Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius zostanie wręczona razem z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus.

W kwietniu z kolei zaczniemy ujawniać punkty programu 6. MFPS.

6. MFPS dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.