Ryszard Krynicki laureatem Silesiusa 2021!

W drugim dniu 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius (17-23 maja) poznaliśmy książki zakwalifikowane do finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Ogłoszono także nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Ryszard Krynicki. Na spotkanie z poetą zapraszamy ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 23 maja o 12.00.

Nominacje 2021

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w składzie: Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący) wybrało pięć tomów, które powalczą o Silesiusa w kategorii Książka roku oraz trzy, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Laureatów poznamy 16 października, podczas wspólnej gali nagrody Silesius i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco:

Książka roku

1. Jan Baron, „Psińco”, Wydawnictwo Convivo

2. Kamila Janiak, „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

3. Radosław Jurczak, „Zakłady holenderskie”, Biuro Literackie

4. Aldona Kopkiewicz, „Na próbę”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

5. Natalia Malek, „Karapaks”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

Debiut

1.Jarosław Dudycz, „Czarna skrzynka”, Wydawnictwo Convivo

2. Katarzyna Szweda, „Bosorka”, Biuro Literackie

3. Aleksander Trojanowski, „Parkingi podziemne jako miasta spotkań”, Biuro Literackie

Ryszard Krynicki – laureat za całokształt pracy twórczej

Wybór Ryszarda Krynickiego na laureata Silesiusa za całokształt był z pewnością przez wielu wyczekiwany. Ten urodzony w 1943 roku w austriackim St. Valentin poeta jest jednym z najwybitniejszych twórców współczesnej poezji polskiej. Obok Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka i Juliana Kornhausera jest wymieniany wśród czołowych poetów Nowej Fali. Był zaangażowany w działalność opozycyjną, sygnował List 59, w efekcie czego jego twórczość została objęta zakazem druku w latach 1977-81. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. niezależnej Nagrody Poetów (1975), Nagrody im. Kościelskich (1976), Nagrody Fundacji Jurzykowskiego (1989) i Nagrody Friedricha Gundolfa (2000). W 2018 otrzymał honorowe obywatelstwo Poznania.  Autor kilkunastu książek poetyckich, wśród których warto wymienić choćby „Organizm zbiorowy” (1975), „Ocalenie z nicości” (1983), „Kamień, szron” (2004), „Przekreślony początek” (2013), czy „Haiku. Haiku mistrzów” (2014). Ryszard Krynicki jest także wydawcą i tłumaczem, zasiada w jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Laureat Silesiusa za całokształt otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, co czyni Silesiusa najwyższą nagrodą poetycką w Polsce. Ponadto poetka bądź poeta, który otrzyma SIlesiusa w kategorii Książka roku otrzyma 50 tys. zł, zwycięzca bądź zwyciężczyni w kategorii Debiut może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł. Ale to nie koniec finansowych wyróżnień związanych z Silesiusem –  autorki i autorzy wszystkich książek zakwalifikowanych do finału dostaną wyróżnienie w kwocie 5 tys. zł. Taka zmiana w regulaminie Nagrody została wprowadzona w rok 2020 i jest pierwszym takim rozwiązaniem wśród najważniejszych polskich nagród literackich.

Silesiusem za całokształt pracy twórczej w poprednich latach nagradzani byli: Tadeusz Różewicz (2008), Stanisław Barańczak (2009), Piotr Sommer (2010), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Krystyna Miłobędzka (2013), Darek Foks (2014), Jacek Podsiadło (2015), Julian Kornhauser (2016), Andrzej Sosnowski (2017), Bohdan Zadura (2018), Ewa Lipska (2019) i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (2020).

Operatorem Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Od 2016 roku Nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, także organizowany przez Wrocławski Dom Literatury.

W tym roku Festiwal odbywa się we Wrocławiu w dniach 17-23 maja. Patronem tegorocznej edycji jest Tadeusz Różewicz, a gościem honorowym – Litwa. Więcej na: https://silesius.wroclaw.pl/festiwal/